Dzień rozpoczęliśmy mszą świętą na Wawelu pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego, który w wygłoszonym do nas słowie podkreślał, że kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu w naszym życiu to wszystko inne znajduje się na właściwym miejscu, natomiast na drugim miejscu powinna być nasza Ojczyzna, dla której nasze serce powinno być gotowe do walki, do poświęceń, do miłowania. Usłyszeliśmy też refren psalmu “Szczęśliwy naród wybrany przez Pana”, które odśpiewane w tym miejscu i w tym czasie nabrały jeszcze większego znaczenia.

Następnie udaliśmy się wszyscy do Parku Jordana uroczystym przemarszem przez ul. Grodzą, Rynek Główny, Szewską, Podwale Józefa Piłsudskiego,
al. 3 maja razem z grupami rekonstrukcyjnymi i orkiestrami mundurowymi. Każdy z nas trzymał flagę Polski lub odznaczał się kotylionem w barwach narodowych.

Gdy dotarliśmy do parku Jordana dołączyliśmy do naszych młodszych kolegów i koleżanek z podstawówki, by razem świętować. Klasa 1, 4, 5 i 6 zainteresowała się strażakami i strojami, które nie przypominały ówczesnych strojów strażackich. Dzieci z zainteresowaniem słuchały, co opowiadali im strażacy. Następnie wysłuchaliśmy kilku przedstawień szkół oraz utworów patriotycznych wykonanych przez orkiestrę.

Kończąc relację nasuwa się tylko jedno zdanie:  “Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!”