Listopad to miesiąc, w którym zgodnie z tradycją odwiedzamy groby bliskich, przyjaciół i osób, których nie znaliśmy, polecając ich naszej modlitwie. Wspominamy także tych, którzy zapisali się w naszej historii i pamięci. Cmentarz Rakowicki to jedna z trzech nekropolii po Wawelu i Skałce, na którym spoczywają najbardziej zasłużeni.
Uczniowie klasy VII b wybrali się na Cmentarz Rakowicki, aby pomodlić się i zapalić znicz przy grobach zasłużonych Krakowian, Polaków, tych znanych i tych bezimiennych spoczywających w zbiorowych mogiłach. Pan Przewodnik zapoznał nas z historią tego miejsca i poprowadził alejkami cmentarza do grobu ułanów, żołnierzy I i II wojny światowej. W modlitwie i zadumie zatrzymaliśmy się przy pomniku upamiętniającymi ofiary obozów koncentracyjnych i ofiar komunizmu.
Odwiedziliśmy też Aleję Zasłużonych, przy której spoczywa wielu wybitnych artystów, ludzi nauki, polityków i sportowców. Wśród nich znajduje się m.in. Marek Grechuta, piosenkarz, poeta i malarz, Piotr Skrzynecki - twórca Piwnicy pod Baranami, Michał Rożek - historyk sztuki , autor przewodników i książek poświęconych historii Krakowa.
Na środku alei stoi grobowiec Jana Matejki - wybitnego polskiego malarza. Swoimi obrazami opowiadał Polakom o ich historii, przypominał wielkie zwycięstwa w czasach, kiedy naszego kraju nie było na mapie Europy. Tuż obok stoi duży grób rodziny Kossaków. Była to najsławniejsza polska dynastia malarska. Nikt nie malował ich tak pięknie jak dziadek Juliusz, ojciec Wojciech i syn Jerzy Kossakowie. Na tym cmentarzu spoczywają również prochy Heleny Modrzejewskiej, słynnej XIX-wiecznej aktorki, znanej z ról szekspirowskich uważanej za najpiękniejszą kobietę epoki.
Ostatnim grobem, przy którym zatrzymaliśmy się na dłużej był grób rodziny Wojtyłów i Kaczorowskich - spoczywają tu Rodzice naszego papieża Jana Pawła II. Tutaj wraz z panią Maria odmówiliśmy wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
I tak spacerując w ciszy i zadumie zatrzymując się przy kolejnych mogiłach zdaliśmy sobie sprawę z ziemskiego przemijania. Pamiętając jednak o tym, że życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy.

 

Galeria zdjęć: